PROGRAM POLUDNEVNOG BORAVKA „IDEMO DALJE“

U lipnju ove godine započelo je drugo trogodišnje razdoblje provođenja Programa poludnevnog boravka „Idemo dalje“ za odrasle korisnike naše Udruge pod pokroviteljstvom Ministarstva  demografije, obitelji, mladih i socijalne politike. Okosnicu Programa sačinjavaju aktivnosti svakodnevnog života koje tijekom  svakodnevnog okupljanja korisnika  uključuju jačanje praktično osobnih kompetencija (briga o sebi, domaćinstvo, održavanje,uređivanje prostora, škola kuhanja i dr.), razvijanje samostalnosti u svakodnevnom životu, organizirano provođenje slobodnog vremena te uključivanje odraslih osoba s intelektualnim teškoćama u život i aktivnosti naše lokalne zajednice.

Programski sadržaji su koncipirani tako da ritam provođenja aktivnosti što je moguće više nalikuje svakodnevnom, stvarnom životu; prije početka rada ili nakon ručka popijemo kavicu, dogovaramo se o podjeli radnih zadataka, slobodno vrijeme ispunjavamo zdravo i kvalitetno kroz rekreativne  aktivnosti u novoopremljenoj dvorani koju nam svakoga tjedna ustupaju „Daruvarske toplice“, redovitu jutarnju tjelovježbu, šetnje gradom, fotografiranje u sklopu naše foto sekcije koju provodimo već petu godinu u suradnji s Foto film klubom Daruvar, pjevanje ili organiziranje kina, budući da jako volimo gledati filmove. Prijateljsko ozračje postižemo redovitim  razgovorima u kojima podijelimo naše brige, dogovorimo dužnosti, razjasnimo moguće probleme ili samo ćaskamo. U svakom slučaju, razgovor je naše čvrsto vezivno tkivo.

Uz uobičajene programske aktivnosti koje se provode s ciljem podizanja kvalitete života naših odraslih članova s intelektualnim teškoćama i njihovih obitelji, ove smo godine naš program i obogatili uvođenjem nekih novih sadržaja. Kako bi pokazali svoje sposobnosti i vještine,  dobili mogućnost samostalnog radnog i kreativnog izražavanja te izlaganja svojih radova na prigodnim manifestacijama, područje radno okupacijskih aktivnosti smo proširili uvođenjem izrade platnenih  ručnih radova.

Izlaganje proizvoda na izložbenim štandovima  u organizaciji Grada Daruvara na manifestacijama „Dani Daruvara“ u Malom Lošinju te na  Martinjskom druženju na daruvarskom glavnom trgu, doživjeli smo mnoštvo pozitivnih povratnih informacija, što našim korisnicima podiže samopouzdanje i pomaže im da o sebi stvaraju vrjedniju i pozitivniju sliku, a nas koji provodimo Program poludnevnog boravka potiče da nastavimo kreirati programske sadržaje u smjeru stvaranja novih mogućnosti za samostalno radno i kreativno izražavanje naših korisnika.

 


Skip to content