Ugovor o pružanju socijalne usluge

Ugovor o pružanju socijalne usluge poludnevnog boravka

Krajem 2023. godine smo s Ministarstvom rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike potpisali Ugovor o pružanju socijalne usluge poludnevnog boravka za osobe s intelektualnim teškoćama te tako ušli u mrežu pružatelja socijalnih usluga.

Izlaskom iz sustava školovanja osobe s intelektualnim teškoćama ostaju bez formalnog sustava podrške i bez strukture u svakodnevnom životu. Tako nagla promjena dugogodišnje rutine zahtjeva ponovnu prilagodbu u cijeloj obitelji i uspostavljanje nove svakodnevice. Izbor je svakog roditelja kako će izgledati daljnji život njegovog djeteta. Pritom treba imati na umu da neuključenost odraslih osoba s intelektualnim teškoćama u bilo kakav oblik skrbi, rada ili okupacijskih aktivnosti može rezultirati nepovratnim gubitkom stečenih sposobnosti, znanja i vještina.

Usluga poludnevnog boravka odraslim osobama s intelektualnim teškoćama pruža strukturu u svakodnevnom životu, daju im priliku razvijati postojeće i stjecati nove vještine, mogućnost da se uključe u društveni i kulturni život zajednice, putovati i sudjelovati na društvenim događajima (javnima za cijelu populaciju i manjim, prilagođenim za osobe s IT).

Aktivnosti koje se provode su:
– svakodnevne socijalizacijske aktivnosti – osobe s IT sudjeluju u društvenom životu zajedno sa sebi ravnopravnim osobama (ispijanje kave, slavljenje rođendana, blagdana i ostalih posebnih prigoda, stvaranje i održavanje prijateljstava, igranje društvenih igara, rješavanje konflikata, vještine zauzimanja za sebe, izražavanje vlastitih želja i potreba, stvaranje kompromisa)
– svakodnevne životne vještine – kućanski poslovi, briga o prostoru, kuhanje, izrada kolača, kuhanje i posluživanje toplih napitaka, spremanje zimnice, uzgajanje voća i povrća i briga o vrtu, održavanje okućnice i briga o cvijeću, manji kućanski popravci i projekti
– radionice – kreativne, informativne, rad na emocijama, kognitivne vježbe/izazovi (rad s različitim materijalima i tehnikama, radionice na temu općeg znanja ili važnih tema kao što su zdravlje i sigurnost, kvizovi, mozgalice, glazbene radionice, izrada prikladnih proizvoda za Valentinovo, Božić, Uskrs i dr.)
– sudjelovanje u društvenim događajima (u organizaciji Udruge, Grada, ostalih ustanova i organizacija) – izleti, skupovi, sportske igre, izložbe, sajmovi, predstavljanja, različite manifestacije
– rad s volonterima – na radionicama, društvenim događajima
– ostale aktivnosti – foto sekcija, informatičke radionice, aktivnosti tjelovježbe

U radu s odraslim osobama s IT nastoji im se dati što više autonomije, odgovornosti i obveza koje su u granicama njihovih mogućnosti. U njihovom životu oni rijetko donose odluke.

 

  • Ciljevi:

– podizanje kvalitete života
– kontinuirano razvijanje i implementiranje suvremenih izvaninstitucionalnih socijalnih usluga
– očuvanje i unaprjeđivanje psihofizičkih sposobnosti i kompetencija korisnika
– izgradnja i pružanje sustavne podrške za osposobljavanje korisnika za samostalan život u ili izvan vlastite obitelji
– aktivno uključivanje korisnika poludnevnog boravka u život lokalne zajednice
– senzibilizacija javnosti za potrebe, sposobnosti i mogućnosti osoba s intelektualnim teškoćama
– poticanje volonterskog rada
– samostalnije funkcioniranje u svakodnevnom životu
– obogaćeno socijalno i emocionalno iskustvo
– veće samopoštovanje i osjećaj pripadanja i prihvaćenosti i strane zajednice
– prevencija institucionalizacije i povećanje socijalne uključenosti


Skip to content