Izvješće o radu za 2017. god. Udruge „Korak dalje“ Daruvar

Izvješće o radu za 2017. god. Udruge „Korak dalje“ Daruvar

Category : Objave

Tijekom 2017. godine kao i proteklih godina vođeni vizijom i misijom Udruge „Korak dalje“ Daruvar nastojali smo ostvariti Operativni plan za 2017. god.

Glavni cilj bio je podići kvalitetu života osobama s intelektualnim teškoćama, djeci s teškoćama u razvoju i njihovim obiteljima u našoj lokalnoj zajednici. Zadatak udruge bio je da osigura izvaninstitucionalnu brigu i širenje spoznaja o osobama s  intelektualnim teškoćama i djeci s teškoćama u razvoju a u okviru svoga djelovanja.

 Sve navedeno prate tijela Udruge, a tijekom 2017. god. sastajali su se slijedećim redom:

 1. Sjednice Upravnog odbora Udruge

Tijekom 2017. god. održano je šest sjednica Upravnog odbora na kojima su donesene Odluke važne za djelovanje Udruge.

 1. Sjednice Nadzornog odbora Udruge

Održana je jedna sjednica u veljači 2017. god. prije godišnje Skupštine Udruge na kojoj je izvršen pregled financijskih izvještaja i knjigovodstvene dokumentacije.

 1. Sjednica Stegovne komisije Udruge

Tijekom 2017. god. nije bilo zahtjeva za pokretanje stegovnih postupaka te se Stegovna komisija nije sastajala vezano za donošenje odluka o stegovnoj odgovornosti

 1. Sjednica Skupštine

U valjači 2017. god. održana je redovna godišnja Skupština na kojoj je usvojen Izvještaj o radu i Financijski izvještaj za 2016. god. te izvještaj Nadzornog odbora kao i usvojen operativni plan rada i financijski plan za 2017. god.

Kako je sjednica ujedno bila i izborna, zbog zdravstvenog stanja dotadašnje predsjednice Vesne Rohlik, na navedenoj sjednici za predsjednicu Udruge izabrana je Renata Žukina (član Udruge i roditelje djeteta s TUR) a za člana Upravnog odbora (zamjena za gđu. Vesnu) izabrana Jasmina Finek (članica Udruge i roditelj osobe s IT).

Uz navedene sjednice specifične potrebe pojedinaca, obitelji naših članova i korisnika rješavali smo u također na sastancima zaposlenika i predsjednice Udruge koji se održavaju kontinuirano tijekom cijele godine, na roditeljskim sastancima te svakodnevnoj komunikaciji s pojedinim članovima Udruge (nominalnim i redovnim).

Članstvo Udruge sastoji se od redvnih i nominalnim članova te članova podržavatelja Udruge a  na kraju  2017. god. Udruga broji 123 člana, tijekom godine učlanjen je  jedan nominalni i jedan redovni član.

Tijekom 2017. god uspješno smo proveli (a neki su još u provedbi) slijedeće Projekte/Programe:

 • Institucionalna podrška Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva, u iznosu od 89.922,00 kn u periodu od 01.01.2017. – 31.12.2017. god. Navedenom podrškoma osigurana su fin. sredstva za plaću administratora na pola radnog vremena, fin. sredstva za udio u plaći edukacijskog rehabilitatora te fin. sredstva za „hladni pogon Udruge“ odnosno za režijske troškove, materijal i sredstva za čišćenje, uredski materijal, edukacije, majice s logom Udruge, fin. sredstva za održavanje službenog vozila i sl.
 • Trogodišnji Program „Idemo dalje“ – poludnevni boravak za osobe s intelektualnim teškoćama, treća godina provođenja od 01.06.2016. – 31.05.2017. god. u iznosu od 220.000,00 kn ( + nastavak tijekom 2017. god.)
 • Nastavak Trogodišnjeg programa, prva godina provođenja od 01.07.2017. – 31.05.2018. u iznosu od 180.000,00 kn., financiran od strane Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku. Navedenim Programom osigurana su sredstva za plaću voditelja Programa, fizioterapeuta na pola radnog vremena te udio u plaću edukacijskog rehabilitatora. U Program je uključeno 14 korisnika koji svakodnevno provode aktivnosti poludnevnog boravka kao što su sportske aktivnosti, glazbene aktivnosti, škola svakodnevnog življenja, fotosekcija, škola kuhanja, vrtlarenje, kreativne radionice, informatičke radionice, izleti, sportski susreti te kroz razne aktivnosti uključivanje u društveni život lokalne zajednice.
 • Projekt „Idemo dalje – PB za osobe s intelektualnim teškoćama“ u iznosu od 8.000,00 financiran od strane Bjelovarsko-bilogorske županije u trajanju od 01.06.2017.-30.06.2017.g. Navedenim projektom osigurali smo financiranje dijela plaća za voditelje i provoditelje Program poludnevnog boravka za vrijeme dok su se čekali rezultati prijave na navedeni Program (lipanj 2017. god.)
 • Projekt „Moje pravo, tvoje pravo, naša prava“ financiran od strane Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku u iznosu od 37.000,00 kn te u trajanju od 01.12.2016. – 31.05.2017. god. Projektom je osiguran udio u plaći edukacijskog rehabilitatora koji također za glavni cilj ima individualni rad s djecom s teškoćama u razvoju ali i radionice o pravima osoba s invaliditetom te su radionice namjenjene i djeci s teškoćama u razvoju i osobama s intelektualnim teškoćama.
 • Projekt „Svi skupa za dječji glas“ financiran od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja u iznosu od 50.000,00 kn s vremenom provedbe od 01.01.2017. – 31.08.2017. god. Navedenim projektom osiguran je udio u plaći za edukacijskog rehabilitatora te je glavini cilj projekta individualni rad s djecom s teškoćama u razvoju uz koji provodimo i aktivnosti u grupi (grupne radionice). Navedenim projektom osigurana su sredstva za aktivnost terapijskog jahanja.
 • Program „S tobom mogu više“ financiran od strane Grada Daruvar u iznosu od 10.000,00 kn s vremenom provedbe od 01.08.2017. – 31.12.2017. god. isto tako osigurana sredstva za udio u plaći edukacijskog rehabilitatora koji provodi individualnu edukacijsku rehabilitaciju s djecom s TUR.
 • Projekt „Za vašu hrabrost i neodustajanje“ financiranog od strane Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku u iznosu od 74.000,00 kn. Projekt se odnosi na rad s djecom s teškoćama i osobama s invaliditetom te na roditelje djece s TUR u vidu grupe podrške voditeljice psihologinje Adrijane Hnojčik. S navedenim projektom započeli smo u prosincu 2017. god.

Uz navedene Projekte/Programe Udruga „Korak dalje“ Daruvar provela je tijekom 2017. god.  i sljedeće aktivnosti:

 • Održana akcija „Od srca srcu“ je aktivnost koju provodimo već godinama na Valentinovo i darujemo srcima, koje sami izradimo, članove sugrađane, prijatelje i srodne udruge u ustanove
 • Održana radionica s KID Ždralovi (u našem prostoru) i posjet Ždralovima na njihovom redovnom sastanku te sudjelovanje na aktivnostima
 • Održana podjela prigodnih poklon paketa nominalnim članovima Udruge prigodom Uskršnjih blagdana
 • Sudjelovanje na Sajmu zdravlja na kojem smo dijelili „zdrave kolačiće“ pripremljene dan prije na radionici izrade zdravih obroka, a pod vodstvom „Zdrawog kutka“
 • Sujdelovali smo na Danima otvorenih vrata u Centru Rudolg Steiner Daruvar uključivanjem u kreativne radionice i druženjem s učenicima škole
 • Sudjelovanje na Zelenoj čistci u organizaciji Grada Daruvara
 • Tijekom svibnja započeli smo s kampanjom „Hoću jahati pomozi mi da se popnem“ kojom su prikupnjena financijska sredstva fizičkih osoba u iznosu od 500,00 kn te koju je podržao Grad Zagreb financiranje projekta „Izrada rampe za uzjahivanje konja“ u iznosu od 4.500,00 kn. U navedenu kampanju uključila su se poduzeća, MPD Daruvar s izradom djelova za rampu te Vodoprivreda Daruvar s izradom same rampe.
 • Organizirali smo Jednodnevni izlet u Crikvenicu za nominalne članove i roditelje, volontere te članove Upravnog odbora
 • Sudjelovali smo na 8. Susretu klubova osoba s intelektualnim teškoćama koji su održavao u Ploćama a na sportskim igrama sudjelovali su korisnici PB
 • Održan je ciklus grupa podrške „Brbljaonica“ za roditelje djece s TUR pod vođenjem psihologinje Adrijane Hnojčik
 • Tijekom 2017. god. održane su tri radionice s učenicima Gimnazije Daruvar i naših članova, korisnika PB a pod vodstvom edukacijskog rehabilitatora od strane udruge te psihologinje Elizabete Sabljić od strane Gimnazije
 • Sudjelovali na predstavljanju turističke ponude Grada Daruvara na Cjetnom trgu u Zagrebu te predstavljanje rada Udruge (svibanj i listopad 2017. god.)
 • „Dani otvorenih vrata“ Udruge „Korak dalje“ Daruvar od 25.-.27.05.2017. u sklopu kojih smo:
 • održali izložbu fotografija „Koračamo daruvarskim ljepotama“ u suradnji s Foto film Klubom Daruvar
 • održali „Dan otvorenih vrata“ u prostoru Udruge uz kreativne radionice i igre na otvorenom s posjetiteljima a za roditelje korisnika PB održano predavanje „Mentalno zdravlje osoba s intelektualnim teškoćama“
 • Susret Udruga na Šoderici zu članove naše udruge, odnosno korisnike PB, na druženju su prisustvovali članovi Udruge „Latice“ iz Koprivnice te „Mali princ“ iz Đurđevca
 • Sudjelovanje na Izložbi „Camera obscura“. Radi se o izložbi fotografija koje su nastale zajedničkom suradnjom i radionicama Foto Film kluba Daruvar i Udruge Korak dalje te Centra Rudolf Steiner Daruvar, a uz podršku Hrvatskog fotosaveza i Grada Daruvara.
 • Sudjelovanje na predstavljanju turističke ponude Grada Daruvara u Malom Lošinju te smo tom prigodom tijekom tri dana imali priliku prezentirati i svoje djelovanje za izložbeno štandu.
 • Uoči dana osoba s invaliditetom (3.12.) održana izložba fotografija „To smo mi“ u Pučkoj knjižnici i čitaonici Daruvar
 • Posjet korisnika PB „Mirisi Božića u Lipiku“
 • Sudjelovanje na festival kreativnosti “DA kreativa!”
 • Za Božićne blagdane uz prigodan program i domjenak imali smo podjelu poklon paketa nominalnim članovima Udruge koji je upriličen u Hrvatskom domu.
 • Uoči božićnih blagdana održana je zajednička kreativna radionica sa zaposlenicima Centra za socijalnu skrb te članovima naše Udruge i Udruge osoba s invaliditetom u prostoru Centra za socijalnu skrb
 • Tijekom adventa posjetili su nas učenici s nastavnicom i ravnateljicom Češke osnovna škola Jan Amos Komenski Daruvar te darivali slatkišima, higijenskim priborom i igračkama koje su bile dio božićnih poklona našim članovima na Božićnom domjenku
 • Krajem 2017. god. započeli smo s grupama podrške za roditelje korisnika PB a pod vodstvom psihologinje Kristine Kanis Uldrijan
 • Tijekom cijele godine Udruga je putem informativno izložbenih štandova promovirala svoj rad u Daruvaru, Zagrebu i Malom Lošinju te redovno obilježavala značajne datume vezano za našu populaciju. Također, tijekom godine, održane su tematske kreativne radonice (dan žena, uskrsna, jesenska, božićna radionica i sl.) za korisnike PB,a pod vodstvom  volonterki Danijele Ljutak Jureković i Mire Koprek kao i glazbene radionice pod vodstvom volonterke Zdenke Slivar
 • Aktivnost terapijskog jahanja provodili smo od travnja do studenog, odnosno kada su nam dozvoljavali vremenski uvijeti, a za pet nominalnih članova Udruge
 • Također tijekom godine provedena je suradnja s Foto film Klubom Daruvar u vidu fotosekcije, s Udrugom Ždralice kroz kreativne radionice te s Zdrawim kutkom u vidu radionica pripreme zdravih napitaka i obroka te redovna suradnja i partnerstva s Pučkom knjižnicom i čitaonicom Daruvar, Gimzaijom Daruvar, Udrugom osoba s invaliditetom Daruvar, Gradom Daruvarom, Centrom za socijalnu skrb Daruvar, Centrom Rudolf Steiner i dr.
 • Predavanja za članove Udruge ali i za zanteresiranu javnost:
 • „Pitajte mene – aktivno slušanje dječjih ideja i zamisli“ održano u Pučkoj knjižnici i čitaonici Daruvar, predavačica psihologinja Adrijana Hnojčik
 • „Kako odgojiti samopouzdano dijete“ održano u u Pučkoj knjižnici i čitaonici Daruvar, predavačica psihologinja Adrijana Hnojčik

Edukacije  za zaposlenike i članove Upravnog odbora:

 • Edukacijska radionica iz područja Strateškog upravljanja
 • Edukacijska radionica iz područja prijave EU projekata na ESF
 • Navedene dvije radionice održala je konzultatntska firma LNENIČEK COUNSULTING d.o.o.
 • U suradnji s Centrom za civilne inicijative bili smo suorganizatori radionice pod nazivom „Koraci u pripremi i provođenju crowdfunding kampanje za udruge“
 • Sudjelovanje na Kampu u Tuheljskim toplicama u organizaciji Hrvatskog saveza udruga osoba s intelektualnim teškoćama (predsjednica, roditelj, tri nomonalna člana). Tijekom Kampa održana je edukacija pod nazivom „Kvalitetna edukacija udruga – put u nove izazove“.

Tijekom 2017. god. uz program poludnevnog boravka čiji su korisnici osobe s intelektualnim teškoćama, kombinacijom projekata manje financijske vrijednosti nastojimo održavati kontionuirani edukacijsko rehabilitacijski rad i fizioterapiju s djecom s teškoćama u razvoju kao i grupne radionice što smatramo da je od velike važnosti našim mlađim članovima tijekom njihovog razvoja.

U 2017. god. zaposlenici Udruge bili su:

 • Renata Žukina – ekonomski tehničar, administrator/lkoordinator aktivnosti, zaposlena na pola radnog vremena.
 • Ivana Rijetković – mag. ekonomije, voditeljica poludnevnog boravka, zaposlena na puno radno vrijeme (od rujna na porodiljnom dopustu)
 • Nenad Geng – viši fizioterapeut, izvoditelj aktivnosti PB i provođenje fizioterapije za djecu s TUR, zaposlen na pola/puno radno vrijeme ovisno o projektima/programima
 • Irena Gradišar – edukacijski rehabilitator za djecu s TUR a od rujna 2017. god. voditejica Programa poludnevnog boravka, zaposlena na puno radno vrijeme
 • Sanela Ruth Kolar – edukacijski rehabilitator na porodiljnom dopustu
 • Ivana Ostroški – viši fizioterapeut na porodiljnom dopustu
 • Putem mjera HZZ-a, Javni radovi- zaposlena Mateja Mlinarić u periodu od 26.06. do 25.12.2017. god.

“ZAKLJUČAK: po podršci koju dobivamo u bilo kom smislu za kvalitetu i trud u dosadašnjem radu, smatramo da smo prepoznati u našoj lokalnoj zajednici a i šire te ćemo i dalje nastojati pružati kvalitetne usluge našim članovima odnosno nastojati proširiti ih jer potrebe navedenim ima. Hvala i svima Vama koji na različite načine, pa makar i samo lijepom riječju i osmijehom podržavate rad Udruge.”


Skip to content